فناوری دسته بندی اتوماسیون ساختمانی و هوشمندسازی در هتل

خانم قلی پور ۱۳۹۶/۰۳/۰۳ [۱۰:۲۱:۰۶] فناوری ۶۱۹

دسته بندی اتوماسیون ساختمانی و هوشمندسازی در هتل

به طور کلی از لحاظ جغرافیایی و نوع کاربری، می توان دسته بندی ذیل را در مورد یک هتل در نظر گرفت:

 1. اتاق های اقامتی
 2. سیستم مدیریت مرکزی مهمانان
 3. فضاهای عمومی
 4. پارکینگ
 5. سرویس ها و خدمات خاص
 6. موتورخانه و تاسیسات مکانیکی
 7. سایر سیستم ها

 

اتاق های اقامتی

 

قفل درب و سیستم کنترل تردد:

قفل درب واحد اقامتی می تواند با استفاده از فناوری شناسایی از طریق امواج رادیویی (RFID) کار نماید. در این سیستم بر خلاف سیستم های قدیمی، نیاز به هیچ تماس مستقیمی بین کارت و قفل درب نمی باشد و مهمان کافی است که کارت را به قفل درب نزدیک نموده و در صورتی که وی در آن ساعت و تاریخ به آن اتاق خاص حق دسترسی داشته باشد، درب برای وی باز می گردد. همچنین زمان ورود وی از طریق شبکه برای بخش پذیرش هتل ارسال و در سیستم ثبت می گردد.

در این نوع سیستم کنترل تردد، بر خلاف سیستم سنتی که قفل به صورت مستقل فعالیت می نمود، اطلاعات از طریق یک بستر یکپارچه برای سیستم مدیریت هتل و بخش پذیرش ارسال می گردد. بدین ترتیب هر لحظه ورود و خروج افراد شامل مهمان، خانه دار، تکنسین هتل و ... را به اتاق مذکور می توان تحت نظارت قرار داد. همچنین قسمت پذیرش قادر است به صورت Online هر لحظه، هر کارتی را فعال و غیر فعال نماید.

 

سنسور باز ماندن درب ورودی:

بر روی سیستم کنترل تردد درب، یک سنسور جهت تشخیص باز و یا بسته بودن درب نصب می گردد. بدین ترتیب در صورتی که درب یک اتاق باز بماند، از طریق بستر ارتباطی موجود، بخش پذیرش قادر خواهد بود از باز ماندن درب آگاه گردد.

 

باز کردن یا قفل کردن درب اتاق از بخش پذیرش:

پذیرش قادر خواهد بود در صورت نیاز، بروز حادثه و ... به صورت مرکزی تعداد و یا تمامی درب های اتاق ها را به صورت همزمان باز یا قفل نماید به گونه ای که هیچ کارتی نتواند درب را باز نماید. 

 

سیستم کارت خوان (Power Switch) داخل اتاق:

یکی از مشکلات Power Switch های معمولی در اتاق هتل آن است که با گذاردن یک کارت معمولی، حتی یک کارت ویزیت، می توان کنتاکت آن را بسته و در نتیجه سیستم برق را فعال نمود. یک راه حل مناسب برای رفع این مشکل، استفاده از Power Switch هایی با قابلیت قرائت کارت های RFID می باشد. در این روش، فقط در صورتی که کارت RFID مربوط به آن اتاق در مدت زمان تعریف شده از سوی پذیرش، در داخل Power Switch قرار بگیرد، سیستم برق فعال می شود. در غیر این صورت قراردادن حتی کارت های RFID سایر اتاق ها باعث فعال شدن سیستم برق نمی گردد.

 

سنسور تشخیص حضور در ورودی اتاق:

هنگامی که مهمان وارد اتاق می شود، یک سنسور حضور در قسمت ورودی، حضور وی را تشخیص داده و یک لامپ در راهروی ورودی را روشن می کند. بدین وسیله مهمان نور لازم برای قراردادن کارت در Power Switch را بدست می آورد.

سیستم کنترل فن کویل:

نصب یک ترموستات دیجیتال به همراه ریموت کنترل، علاوه بر زیبایی و دقت بالا در کنترل کیفیت هوا می‌تواند مزیت های دیگری را نیز به همراه داشته باشد.

کلیه ترموستات های اتاق ها می توانند از طریق شبکه BMS، به سیستم مدیریت مرکزی ساختمان متصل شوند. بدین ترتیب می توان به صورت مرکزی و به عنوان مثال از داخل قسمت پذیرش هتل، فن کویل اتاق ها را روشن و یا خاموش نمود و حتی دمای مطلوب اتاق را تنظیم نمود.

یکی از مشکلاتی که در هتل ها وجود دارد آن است که به محض خروج مهمان از داخل اتاق، به دلیل قطع شدن سیستم برق، فن کویل نیز خاموش می گردد. مطلوب آن است که در هنگام خروج مهمان، به جای خاموش شدن فن کویل، به مد Standby سوئیچ شده و در نقطه تنظیم پایین تری از لحاظ مصرف انرژی به فعالیت خود ادامه دهد. بدین ترتیب هنگامی که مسافر به اتاق مراجعت می نماید با شرایط مناسب تری از لحاظ دمایی روبرو می شود.

 

یا می توان سناریو دیگری را در این زمینه تصور نمود. هنگامی که مسافر از اتاق خارج می گردد، فن کویل خاموش گردیده و هنگامی که وارد هتل می شود، با قراردادن یک سنسور RFID در لابی هتل، حضور وی را تشخیص داده و قبل از رسیدن به اتاق، فن کویل را روشن نمود تا در مدت زمانی که وی به اتاق می رسد، دمای اتاق به درجه مطلوب رسیده باشد.

 

قراردادن سنسور بر روی پنجره ها :

در صورتی که پنجره های اتاق های اقامتی قابل باز و بسته شدن باشند، معمولا این مساله پیش می آید که در هنگامی که سیستم فن کویل روشن می باشد، ممکن است مسافر پنجره را باز نماید. لذا به نوعی باعث هدر رفتن انرژی می گردد. با قراردادن یک سنسور بر روی پنجره و اتصال آن به ترموستاتمربوط به فن کویل، می توان در هنگامی که پنجره باز می گردد به صورت خودکار فن کویل را خاموش نمود.

 

استفاده از سنسور حضور در اتاق نشیمن :

یکی از مسائلی که باعث هدر رفتن انرژی الکتریکی در اتاق های اقامتی هتل می گردد، آن است که مهمان چراغ های اتاق نشیمن را روشن گذاشته و به قسمت خواب می رود. با نصب یک سنسور تشخیص حضور در داخل اتاق نشیمن، تا زمانی که مهمان حضور داشته و نور محیط نیز به اندازه کافی مناسب نباشد، لامپ های اتاق را روشن نگه داشته و پس از خروج مهمان از اتاق و با یک تاخیر قابل تنظیم، چراغ ها را خاموش می نماید.

 

استفاده از کلیدهای هوشمند با قابلیت تعریف سناریو:

می توان با استفاده از کلیدهای هوشمند در داخل اتاق ها، کلیه بخش های مختلف نورپردازی و سیستم های الکتریکی و تهویه مطبوع را کنترل نمود. همچنین علاوه بر کارکرد معمولی این کلیدها، می توان سناریوهای از پیش تعریف شده ای را بر روی آنها تنظیم نمود. به عنوان مثال هنگامی که کلید سناریو خواب، فشار داده می شود، چراغ های قسمت نشیمن خاموش و کلیه چراغ های قسمت اتاق خواب به جز آباژور خاموش می گردد. یا به عنوان مثال سناریو تماشای تلویزیون باعث می شود که برخی از چراغ ها خاموش و برخی دیگر روشن گردد.

استفاده از ریموت کنترل:

مهمان می تواند با استفاده از یک ریموت کنترل، سیستم های مختلف داخل اتاق همانند تلویزیون، فن کویل، روشنایی و ... را کنترل نماید.

 

پانل کنترل سر تخت :

در کنار تخت بر روی پاتختی و یا بر روی دیوار کنار تخت می توان پانل کنترل را نصب نمود. این پانل کنترل قابلیت های مختلفی را در اختیار مهمان قرار می دهد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

 • روشن و خاموش کردن کلیه خطوط روشنایی داخل اتاق
 • روشن و خاموش کردن و تنظیم سیستم HVAC
 • باز و بسته نمودن پرده (در صورت نصب پرده برقی)
 • روشن و خاموش کردن و تعویض کانال های تلویزیون
 • درخواست غذا (در این حالت، درخواست به پذیرش ارسال می گردد)
 • درخواست چتر (در این حالت، درخواست به پذیرش ارسال می گردد)
 • Make Up Room (در این حالت، درخواست به پذیرش ارسال می گردد و چراغ مربوطه در پشت درب فعال می گردد)
 • Laundry (در این حالت، درخواست به پذیرش ارسال می گردد و چراغ مربوطه در پشت درب فعال می گردد)
 • Do not Disturb (در این حالت، درخواست به پذیرش ارسال می گردد و چراغ مربوطه در پشت درب فعال می گردد)
 • فعال سازی سناریوهای از قبل تعریف شده همانند سناریو خواب، سناریو مطالعه، سناریو دیدن تلویزیون و ...

تلویزیون اینترنتی:

نحوه عملکرد این سیستم بدین صورت است که تمامی آنتن ها، آنتن های ماهواره، DVD Player، کامپیوتر و ... به عنوان منابع اطلاع رسانی و پخش تصاویر به یک ماژول مرکزی که در واقع سرور اصلی سیستم تلقی می شود، متصل می شوند. این تصاویر که از منابع مختلفی می تواند تولید شود، توسط این ماژول مرکزی از حالت های مختلف (آنالوگ و دیجیتال) تبدیل به دیجیتال شده و سپس بسته بندی شده و برروی شبکه کامپیوتری ارسال می شوند.

 

 بنابراین بر خلاف سایر سیستم های آنتن مرکزی فعلی، نیاز به هیچ گونه کابل کشی کواکسیال نیست و به این دلیل که اطلاعات برروی شبکه ارسال می شود، مساله تضعیف و نویز نیز از بین خواهد رفت. در سمت گیرنده، می توان از دستگاههای مختلفی برای دیدن تصاویر استفاده نمود. به عنوان مثال کامپیوترهایی که به شبکه متصل هستند می توانند تصاویر تلویزیون را به صورت کامل مشاهده نمایند. برای اتصال تلویزیون‌های آنالوگ معمولی به این سیستم، از یک مبدل استفاده می شود. این مبدل از یک سو به شبکه کامپیوتری متصل شده و از سوی دیگر به تلویزیون متصل می گردد. بنابراین به راحتی با استفاده از این مبدل می توان تلویزیون های معمولی را به این شبکه متصل نمود. از جمله قابلیت های این سیستم به حالت دو طرفه بودن تلویزیون می توان اشاره نمود. بدان معنی که فردی که در مقابل تلویزیون معمولی نشسته است می تواند با استفاده از ریموت کنترل اطلاعاتی را برای سرور مرکزی ارسال نماید. این اطلاعات می تواند شامل سفارش غذا و یا سرویس خاصی باشد. همچنین مبدلی که در پشت تلویزیون نصب می گردد دارای این قابلیت می تواند باشد که موس و صفحه کلید به آن متصل شود. بنابراین در این حالت استفاده کننده از تلویزیون معمولی می تواند برروی تلویزیون خود و بدون نیاز به کامپیوتر از اینترنت هم استفاده نماید. با استفاده از این سیستم می توان تا حدود 11000 کانال را برروی شبکه ارسال نمود. علاوه بر آن که می توان از منابع ماهواره و یا آنتن تلویزیون تصویر پخش نمود، می توان با گذاشتن کامپیوترهایی که برروی آنها تعداد زیادی فیلم قرار دارد، بحث Video on Demand را نیز راه اندازی نمود. در این حالت کاربر می تواند از میان تعداد زیادی فیلم، یک فیلم را انتخاب نموده و مشاهده نماید.

علاوه بر این، مدیر سیستم می تواند نظارت و کنترل کاملی بر کاربران داشته باشد. به عنوان مثال می توان بر اساس میزان استفاده کاربران از تلویزیون از آنها شارژ دریافت نمود.

از جمله قابلیت های سیستم IPTV می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

پخش شبکه­های تلویزیونی همراه با کنترل زمانی آنها (Time Shifting Live TV)

قابلیت Pause نمودن، Stop کردن، عقب یا جلو بردن برنامه­ی در حال پخش (Forward/Rewind) و دسترسی به برنامه­هایی که یک هفته­ قبل پخش شده است، جزء ویژگی­های منحصر به فرد IPTV می­باشد. اتصال شبــکه­های تلویزیونی ماهواره­ای (DVB-S/S2) و زمینی (DVB-T) با کیفیت دیجیتال (HD / SD) به این سامانه، قابلیت کنترل زمانی را به بیننده اعطا خواهد نمود.

 

فیـــــــلم درخواســـــتی (VOD (Video on Demand))

بر خلاف مدل­های قدیمی و رایج تماشای تلویزیون، VOD این امکان را به بینندگان می­دهد که از طریق منویی که روی صفحه­ی تلویزیون در اختیارشان قرار می­گیرد فیلم دلخواه خود را از میان بانکی وسیع انتخاب نمایند و با کیفیت HD به تماشای آنها بپردازند. این بانک از راه دور و به صورت نامحدود قابل به روزرسانی می­باشد. ویژگی منحصر به فرد VOD، ابزاری شگفت انگیز برای سرگرم شدن بیننده می­باشد.

 

موســیقــی درخواســـــتی (MOD (Music on Demand))

برای پخش موسیقی دیگر نیاز به هیچ وسیله­ی جانبی نیست. IPTV این امکان را به بیننده می­دهد که از طریق کنترل از راه دور تلویزیون خود به بانک متنوعی از انواع موسیقی­ها دسترسی داشته باشند. قابلیت ایجاد Playlist، دسته بندی و به روز رسانی جزء امکانات دیگر این ویژگی است.

 

اینترنت روی تلویزیون (Internet on TV)

دسترسی به اینترنت بدون استفاده از کامپیوتر توسط IPTV محقق می­شود. بینندگان در هرلحظه از تماشای تلویزیون می­توانند آن را متوقف نموده از طریق یک کی­بورد بیسیم به اینترنت و ایمیل­های خود دسترسی داشته باشند. این ویژگی به خصوص در مواقع ضروری و همچنین افرادی از خانواده (همچون کودکان) که ممکن است کامپیوتر شخصی نداشته باشند مفید خواهد بود.

 

تبلیـــــغات (Ad Insertion)

IPTV پخش اتوماتیک و زمان­بندی شده­ی تبلیغات را میسر می­سازد. این تبلیغات که قابلیت تزریق از راه دور را دارا می­باشند، هم می­توانند متعلق به بخش­های مختلف هتل مانند رستوران باشند و هم تبلیغات مناطق گردشگری اطراف، مراکز تفریحی-  تجاری، رستوران­های شهر، صاحبان صنایع و غیره. نحوه­ی پخش نیز بدیــن گونه است که در هنگام تماشای برنامه توسط میهمان، در زمان­های مشخصی این تبلیغات برای وی همانند پیام­های بازرگانی صدا و سیما پخش می­شوند.

 

چند زبانه بودن (Multilingual User Interface)

منوی تماما فارسی به همراه پشتیبانی دیگر زبانها از جمله انگلیسی و آلمانی یکی دیگر از مزیت­های منحصر به فرد IPTV می­باشد. این مساله­ی بسیار حیاتی برای هتل­های ایران، توسط متخصصان شرکت امکان پذیر شده و از این رهگذر راهکار وی را از دیگر رقبا متمایز می­سازد.

 

شبکه­ی داخلی هتل (Hotel Internal Channel)

این ویژگی این امکان را به هتل می­دهد تا کاملا به طور دلخواه یک شبکه­ی داخلی برای هتل خود راه­اندازی نماید. مدت زمان نامحدود برای شبکه­ی داخلی و قابلیت پخش تکرارپذیر یکی از ویژگی­های ممتاز راهکار این سیستم می­باشد.

 

نمایش صورتحساب (Bill Display)

امکان نمایش صورتحساب میهمان به صورت لحظه­ای ارزش افزوده­ی دیگر این سیستم می­باشد. از این طریق میهمان در هر ساعت از شبانه­روز روی تلویزیون اتاق خود به صورتحساب خود دسترسی خواهد داشت. قابلیت سازگاری گسترده­ی راهکار IPTV با بسیاری از نرم­افزارهای هتلی یکی از مزیت­های رقابتی آن می­باشد.

 

Express Check Out

IPTV ، امکان Check Out سریع روی تلویزیون را برای میهمانان فراهم می­آورد. همچنین در این حالت امکان پرداخت آنلاین نیز مکمل این ویژگی خواهد بود.

 

پیغام خوش­آمدگویی (Welcome Message)

این پیغام به هنگام ورود میهمان به اتاق روی تلویزیون اتاق قرار می­گیرد و همچنین در طول مدت اقامت در کنار منوی دسترسی، میهمان نام خود را مشاهده خواهد نمود. این نام هم می­تواند از نرم­افزار هتل فراخوانی و هم به صورت دستی وارد سیستم شود.

 

اطلاعات هتل (Information)

تمامی اطلاعات هتل اعم از نوشته و عکس در دسته­بندی­های کاملا دینامیک روی IPTV قابل ارایه می‌باشد. این اطلاعات که به طور کامل قابل ویرایش می­باشند توسط یک پنل روی سرور مدیریتی قابل کنترل هستند.

 

ارتباط با پذیرش (Reception Messaging)

ارتباطات متنی با Reception نیز به طور کامل در IPTV پشتیبانی می­شود.

 

تماس بیدارباش (Wake-up Call)

میهمان می­تواند روی تلویزیون اتاق خود ساعت تمایل برای بیدار شدن را وارد نموده و در ساعت مشخص یا تلویزیون زنده شروع به کار نموده یا صدای زنگ مخصوص شنیده می­شود.

 

تلویزیون روی کامپیوتر (PC Player)

کاربران کامپیوتر در هر لحظه می­توانند به تمامی امکانات ذکر شده از طریق کامپیوتر خود دسترسی داشته باشند. دریافت تصاویر تلویزیونی و ماهواره­ای (Live TV) و همچنین دسترسی به بانک وسیعی از فیلم­ها و موسیقی­ها (VOD / MOD) و پخش همزمان آنها با دیگر برنامه­های کامپیوتری روی صفحه مانیتور، می­تواند ارزش­ افزوده­ی فراوانی برای ساکنان خانه ایجاد نماید.

 

سیستم مدیریت مرکزی مهمانان

یکی از موارد بسیار مهم در بحث اتوماسیون هتلی، سیستم مدیریت مرکزی مهمانان و کارکنان هتل می‌باشد. در این روش، کلیه اطلاعات مربوط به وضعیت اتاق ها و مسافرین به صورت Online با سایر نرم افزارهای هتلی همانند حسابداری، خانه داری و ... ترکیب شده و از این یکپارچه سازی سرویس های ارزش افزوده بسیاری پدید می آید.

به عنوان مثال با استقرار سیستم اتوماسیون اتاق ها و اتصال آن به شبکه اصلی BMS ساختمان می توان اطلاعات زیر را به صورت زمان واقعی در پذیرش مشاهده نمود:

 • زمان های ورود مسافر به اتاق: با قرائت اطلاعات مربوط به سیستم کنترل دسترسی اتاق، در هر لحظه می توان مشخص نمود که کدام مسافر و در چه زمانی به اتاق وارد شده است.
 • زمان های ورود پرسنل به اتاق: با قرائت اطلاعات مربوط به سیستم کنترل دسترسی اتاق، می توان مشخص نمود که کدام یک از پرسنل هتل و در چه ساعتی به اتاق وارد شده است.
 • وضعیت باز و یا بسته بودن درب: با قرائت سنسور تعبیه شده در داخل درب، می توان مشخص نمود درب کدام اتاق ها باز می باشد.
 • فعال و غیر فعال کردن کارت اتاق: به صورت Online می توان حق دسترسی کارت های مختلف را بر روی قفل های درب اتاق ها فعال و یا محدود نمود.

 

 • Power Switch: با اتصال سیستم Power Switch به سیستم مدیریت مرکزی، می توان در هر لحظه مشاهده نمود که آیا مسافر در داخل اتاق حضور دارد و یا خیر.
 • Do not Disturb: هنگامی که مسافر کلید مزاحم نشوید را در داخل اتاق فشار می دهد، سیستم مدیریت مرکزی مطلع شده و به خانه دار آن طبقه نیز به صورت خودکار اعلام می گردد که مزاحم اتاق مذکور نگردد.
 • کلید Make up Room: هنگامی که مسافر تقاضای تمیز کردن اتاق خود را دارد، با فشردن این کلید، سیستم مدیریت مرکزی هتل را مطلع نموده و سیستم مدیریت مرکزی به صورت خودکار به خانه دار آن طبقه جهت تمیز نمودن اتاق مذکور، اطلاع رسانی می نماید.
 • کلید اعلام وضعیت اضطراری: در صورتی که مسافر کلید اعلام وضعیت اضطراری در را بفشارد، بلافاصله سیستم مدیریت مرکزی از این مساله با خبر می شود.
 • کلید Laundry: با فشردن این کلید توسط مسافر، علاوه بر روشن شدن چراغ مربوطه در پشت درب، اطلاعات مربوطه به قسمت پذیرش منتقل و به صورت خودکار برای خانه دار طبقه مربوطه ارسال می گردد.
 • سیستم فن کویل: از طریق سیستم مدیریت مرکزی می توان فرمان روشن و یا خاموش شدن و نیز تنظیم نقطه دمای دلخواه اتاق را انجام داد.
 • بدین ترتیب سیستم مدیریت مرکزی مهمانان، یک سرویس ارزش افزوده حاصل از ایجاد صحیح زیرساخت BMS در هتل می باشد که بدون صرف هزینه اضافی، مزیت های بسیاری را در حوزه افزایش رضایت مندی مسافرین از خدمات هتل، نظارت دقیق تر بر کارکرد پرسنل و ... به همراه دارد.

 

فضاهای عمومی

در بخش فضاهای عمومی، می توان اقدامات زیر را پیش بینی نمود:

کنترل روشنایی فضاهای عمومی:

برای کنترل روشنایی در فضاهای عمومی می توان روش های مختلفی را مورد استفاده قرار داد که از جمله رایجترین آنها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 1. کنترل خطوط روشنایی بر اساس تقویم روز و هفته
 2. کنترل خطوط روشنایی بر اساس سنسورهای تشخیص حضور

1-در روش اول، خطوط روشنایی بر اساس تقویم فعالیت ساختمان در ساعت های مختلف روز و روزهای مختلف سال، برنامه ریزی می گردد. بنابراین سیستم به طور خودکار و با استناد به تقویم مذکور می تواند خطوط روشنایی را کنترل نماید.

2- در این روش برخی از خطوط روشنایی (معمولا خطوط روشنایی اضطراری) در ساعات فعالیت ساختمان و متناسب با میزان نور مورد نیاز به صورت دائم روشن نگاه داشته می شوند. سایر خطوط روشنایی با استفاده از سنسورهای تشخیص حرکت نصب شده در محیط، کنترل می گردند. بدین ترتیب در زمانی که ترددی وجود نداشته باشد، چراغ های مذکور خاموش و در مصرف انرژی الکتریکی صرفه جویی ایجاد می گردد.

فضاهایی که این سیستم می تواند مورد استفاده قرار گیرد:

 • پارکینگ
 • راهروهای اقامتی
 • لابی های ورودی
 • راه پله ها

کنترل دمای فضاهای عمومی:

با توجه به نوع سیستم تهویه مطبوع پیش بینی شده برای فضاهای عمومی، می توان وظیفه کنترل و مانیتورینگ مرکزی آنها  را بر عهده سیستم BMS گذارد. بدین ترتیب بر اساس برنامه زمان بندی و یا

دمای هوای داخل و بیرون می توان به طور مرکزی و خودکار روشن و خاموش بودن سیستم های مذکور را کنترل و دمای تنظیم شده آنها را تغییر داد.

 

نظارت تصویری:

یکی از سیستم های مهم برای برقراری نظم و امنیت در هتل، سیستم نظارت تصویری در فضاهای عمومی است. با بهره گیری از دوربین های ثابت و متحرک تحت شبکه می توان قابلیت های هوشمند بسیاری همانند تشخیص حرکت، شمارش تعداد افراد داخل راهرو و لابی، شناسایی کم و یا اضافه شدن اجسام از محیط و ... را بدست آورد.

 

 

   پارکینگ

جهت خودکارسازی کنترل تردد خودروها در پارکینگ تاکنون روش های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است. هم اکنون در سطح جهان، دو فناوری در این حوزه مورد استفاده قرار می گیرد:

 1. استفاده از نشانه های رادیویی (RFID)
 2. استفاده از دوربین های تشخیص پلاک

1-نشانه های رادیویی در واقع برچسب ها و یا کارت های الکترونیکی هستند که بر روی خودرو نصب و یا در جلوی شیشه آن قرار داده می شود. در محل ورود و یا خروج خودرو به پارکینگ قرائتگرهایی نصب می گردد که قادر هستند اطلاعات این برچسب ها را به صورت بیسیم و از فاصله کوتاه تا 100 متر قرائت نمایند. بدین ترتیب خودرو قبل از رسیدن به قرائتگر مذکور و دروازه ورودی به پارکینگ، توسط سیستم شناسایی و در صورت داشتن حق دسترسی در ساعت مذکور، راهبند ورودی پارکینگ باز و خودرو می تواند وارد پارکینگ گردد. شایان ذکر است که زمان ورود خودرو نیز در سیستم مرکزی ثبت می گردد.

این سیستم به دلیل نصب برچسب بر روی خودرو، معمولا برای پارکینگ های اختصاصی مورد استفاده قرار می گیرد.

2-در روش استفاده از دوربین های پلاک خوان، دوربین های ویژه به همراه نرم افزار لازم جهت تشخیص پلاک خودرو در مبادی ورودی و خروجی پارکینگ ها نصب می گردند. هنگام نزدیک شدن خودرو به درب پارکینگ، تصویر پلاک خودرو توسط دوربین برداشت گردیده و حق دسترسی

خودروی مذکور به پارکینگ مورد ارزیابی قرار می گیرد. در صورت مثبت بودن، به راهبند فرمان باز شدن صادر و خودرو می تواند به پارکینگ وارد گردد. همچنین در پارکینگ های عمومی در هنگام ورود سیستم

 

می تواند به طور خودکار و بدون نیاز به کاربر پلاک خودرو را ثبت نموده و در هنگام خروج با تشخیص پلاک و مدت زمان حضور در پارکینگ، صورتحساب برای وی صادر نماید. بنابراین هم در پارکینگ های اختصاصی و هم در پارکینگ های عمومی می توان از این سیستم بهره برد.

سیستم کنترل گازهای سمی در پارکینگ

کنترل گازهای سمی ناشی از احتراق خودروها در پارکینگ بسیار مهم و حیاتی می باشد. به طور معمول کانال ها و اگزاست فن هایی جهت تخلیه گازهای مذکور در پارکینگ ها پیش بینی می گردد. با توجه به این که میزان گازهای مذکور رابطه مستقیم با حجم تردد خودروها در پارکینگ دارد، لذا می توان با نصب سنسورهای تشخیص گازهای سمی و به ویژه مونوکسید کربن در مکان های مناسب، میزان گاز مذکور را تشخیص و بر اساس آن تعداد اگزاست فن های لازم را روشن و یا در صورت دارا بودن درایو، دور فن ها را تنظیم نمود. بنابراین می توان به طور بهینه در میزان مصرف انرژی الکتریکی فن های مذکور، صرفه جویی ایجاد نمود. همچنین با داشتن قابلیت کنترل بر روی اگزاست فن ها، می توان در سناریوهای مختلفی کنترل آنها را به دست گرفت.

 

 

سیستم مانیتورینگ اطفای حریق خودکار

استفاده از سیستم های اطفای حریق خودکار مبتنی بر استفاده از اسپرینکلر، یکی از روش های رایج در ساختمان ها محسوب می گردد. در هنگام عمل کردن هر کدام از اسپرینکلرها در صورتی که سیستم اعلام حریق آدرس پذیر در ساختمان مورد استفاده قرار گرفته باشد، و دلیل فعال شدن اسپرینکلر حرارت باشد، می توان محل تقریبی آن را تعیین نمود.

اما در هنگامی که اسپرینکلر فعال گردیده ولی سیستم اعلام حریق چیزی را اعلام ننموده است، به سختی می توان محل فعال شدن را در یک ساختمان بزرگ تشخیص داد.

به همین دلیل با نصب فلوسوئیچ هایی در محل زون های اطفای حریق می توان در صورت عمل کردن اسپرینکلر و جریان یافتن آب درون لوله ها، محل تقریبی نشت آب را تشخیص داد.

 

 سرویس ها و خدمات خاص

 • پرداخت الکترونیکی پول در داخل رستوران و کافی شاپ با استفاده از کارت RFID اتاق ها
 • استفاده از سرویس های خاص هتل همانند استخر و سونا با استفاده از کارت RFID اتاق ها

 

مسافر با استفاده از کارت اتاق خود که مبتنی بر تکنولوژی RFID می باشد، می تواند از بخش ها و سرویس های مختلف هتل استفاده نماید. بدین ترتیب وی با استفاده از این کارت می تواند بهای غذا و مواد خوراکی را به صورت Online از طریق حساب خود در هتل پرداخت نموده و همچنین استفاده از تاسیسات هتلی نیز در حساب وی به صورت دقیق درج می گردد تا در هنگام تسویه حساب محاسبه گردد.

 

 موتورخانه و تاسیسات مکانیکی

از جمله مهم ترین پارامترهای کنترل و مانیتورینگ در حوزه تاسیسات مکانیکی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • اندازه گیری درجه حرارت هوای بیرون و قابلیت دادن فرمان خاموش کردن به مشعل
 • اندازه گیری فشار خروجی پمپ ها جهت مانیتورینگ صحت کارکرد پمپ (تشخیص مواردی همانند بریدن کوپلینگ و یا سوختن موتور)
 • وارد کردن ترتیبی پمپ های فن کویل ها و هواسازها به جهت یکسان سازی روند استهلاک پمپها
 • مانیتورینگ سطح پایین و بالای منابع انبساط و اعلام سرریز شدن منبع
 • مانیتورینگ سطح بالا و پایین مایعات در منابع آبرسانی و آتش نشانی
 • مانیتورینگ و کنترل وضعیت روشن و خاموش بودن پمپ ها
 • مانیتورینگ دمای آب ورودی و خروجی به چیلر
 • مانیتورینگ دمای آب ورودی و خروجی به بویلر
 • مانیتورینگ فشار رفت و برگشت پمپ ها
 • مانیتورینگ فشار در منابع انبساط بسته
 • مانیتورینگ دمای هوای ورودی و خروجی از کویل های سرمایش و گرمایش هواساز
 • مانیتورینگ دمای هوای برگشت هواساز
 • مانیتورینگ فشار آب ورودی به کلکتور مکش و فشار خروجی کلکتور دمش پمپهای آبرسانی
 • مانیتورینگ درجه حرارت هوای ورودی و خروجی به کندانسور هوایی چیلر
 • مانیتورینگ وضعیت روشن، خاموش و خطای چیلر
 • مانیتورینگ وضعیت روشن، خاموش و خطای هواساز
 • مانیتورینگ فلوی آب در خط اوپراتور چیلر
 • مانیتورینگ فشار بالا و پایین چیلرها
 • مانیتورینگ و کنترل اگزاست فن ها
 • مانیتورینگ فشار در دو طرف شیرهای کاهش فشار مخازن
 • مانیتورینگ کنترل سطح در مخازن سوخت بویلرها (در صورت دوگانه بودن سوخت)

مانیتورینگ دما و رطوبت فضاهای عمومی و سالن اجتماعات

 

اتصال سایر سیستم ها :

اعلام حریق

اتصال سیستم اعلام حریق به سیستم BMS می تواند آورده های مختلفی را به هنگام بروز حریق به همراه داشته باشد. به عنوان مثال بر اساس برنامه ها و سناریوهای از پیش تعریف شده در داخل نرم افزار BMS و با توجه به محل وقوع حریق، سیستم به صورت خودکار می تواند عملیات زیر را انجام دهد:

 • روشن و یا خاموش کردن هواسازها با توجه به محل وقوع حریق
 • تنظیم دور فن هواساز
 • باز و یا بسته نمودن دریچه های هوای تازه و هوای بازگشت هواساز
 • روشن و یا خاموش کردن اگزاست فن ها (بر اساس سناریو ممکن است در برخی از موارد به جهت جلوگیری از گسترش آتش سوزی اگزاست فن ها خاموش گردد)
 • خاموش شدن فن کویل های فضاهای عمومی
 • تغییر برنامه حرکت آسانسور بین طبقه همکف و طبقه ای که حریق رخ داده است.
 • بسته شدن و یا باز شدن دمپر موتوری کانال های هوای طبقات (در صورت وجود)
 • خاموش شدن تابلو برق طبقه ای که حریق در آن رخ داده است (در صورت تعریف در سناریو)

 

آسانسور و پله برقی

در ساختمان می توان سیستم کنترل و مانیتورینگ آسانسور و پله برقی را به سیستم BMS متصل نمود. از جمله پارامترهای تحت کنترل و مانیتورینگ می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • مانیتورینگ زمان واقعی وضعیت آسانسور
 • قابلیت دادن فرمان به آسانسور برای تغییر وضعیت همانند حالت VIP
 • قابلیت دیدن تصویر دوربین نظارتی داخل آسانسور
 • وضعیت آسانسور
 • موقعیت آسانسور
 • جهت آسانسور
 • طبقاتی که نباید آسانسور توقف داشته باشد.
 • برنامه اضطراری
 • وضعیت درب آسانسور
 • آلارم های آسانسور
 • فرمان پارکینگ
 • عملیات Express
 • عملیات VIP
 • بازگشت به طبقه تعریف شده
 • تغییر جهت حرکت پله برقی در زمان های اضطراری
 • مانیتورینگ آلارمهای تولید شده در پله برقی
 • مانیتورینگ و کنترل روشن و خاموش بودن پله برقی

همچنین با داشتن اطلاعات لحظه به لحظه وضعیت آسانسورها و پله برقی ها و ثبت آنها می توان برنامه تعمیر و نگهداری پیشگیرانه برای آن ایجاد نمود.

 

درب های اتوماتیک

کنترل و مانیتورینگ درب های اتوماتیک ساختمان می تواند به سیستم BMS واگذار گردد. بنابراین می توان اطلاعات و فرمان های ذیل را در سیستم پیش بینی نمود.

 • وضعیت باز و یا بسته بودن درب
 • وضعیت قفل بودن درب
 • بروز خطا
 • حالت اضطراری (در این حالت به عنوان مثال هنگام حریق، کلیه درب ها باز و یا در هنگام بروز سرقت و یا مشکل امنیتی، کلیه درب ها قفل می گردد)
 • حالت تعمیر و نگهداری

 ا